Radio - News

Movement Radio, το ραδιόφωνο της Στέγης βάζει πρώτο το χιπ-χοπ

02 Νοεμβρίου 2020

Η Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση ξεκινάει δικό της web radio από σήμερα 2 Νοεμβρίου.

Και θα παίζει, λέει, μόνο hip hop, electronic και world music. Το έχει «πιάσει» η Στέγη και θα παίζει χιπ χοπ που δεν παίζει κανένα ραδιόφωνο στην Αθήνα. Γιατί, άραγε;

Movement Radio λοιπόν με μότο «αφουγκραστείτε την εποχή, ζήστε την κατάσταση». Καθημερινές ζωντανές εκπομπές, dj-sets και θεματικά μουσικά αφιερώματα, συνεντεύξεις και εκπομπές λόγου, ζωντανά events κ.ά.

H Moor Mother, πειραματική ράπερ από τη Φιλαδέλφεια, επιμελείται μια ραδιοφωνική μηνιαία εκπομπή παρουσιάζοντας νέους μουσικούς που είτε έχει συνεργαστεί μαζί τους είτε έχει επηρεαστεί από αυτούς.

Η Tash LC, Αγγλίδα παραγωγός τζαμαϊκανής καταγωγής, παρουσιάζει μια σειρά με σύγχρονη ηλεκτρονική μουσική και afrobeat.

Η Deena Abdelwahed, Τυνήσια παραγωγός, με το μηνιαίο της mix μάς παρουσιάζει τη νέα ηλεκτρονική χορευτική σκηνή της Μεσογείου.

Ο Αμερικανοαρμένιος dj και δημοσιογράφος Jackson Allers, με έδρα τη Βηρυτό, μέλος της ομάδας DJ Beirut Groove Collective, αναλαμβάνει να μας ξεναγήσει στο μουσικό παρελθόν του Λιβάνου και της Μέσης Ανατολής.

Ο βραβευμένος με Grammy παραγωγός Christopher C. Κing, γνωστός στη χώρα μας από το διεθνές μπεστ σέλερ βιβλίο του «Ηπειρώτικο Μοιρολόι», ψάχνει μέσα από τη σπάνια συλλογή του δίσκων 78 στροφών την εσωτερική ηχητική σύνδεση ανάμεσα σε μουσικές συνθέσεις που τις χωρίζουν χιλιάδες χιλιόμετρα απόσταση σε αυτό τον κόσμο.

Ο Αμερικανός Alan Bishop, συνιδρυτής του εμβληματικού εθνομουσικολογικού label Sublime Frequencies και της αβανγκάρντ μπάντας Sun City Girls, αναλαμβάνει να διευρύνει τη μουσική γεωγραφία μας, εστιάζοντας σε περιοχές όπως η Νοτιοανατολική Ασία , η Μέση Ανατολή και η Βόρεια Αφρική.

Ο Maxton Fort, ιδρυτής του αιγυπτιακού avant label Nashazphone, θα μας μυήσει στις νέες τάσεις του electro chaabi, αλλά και στους πειραματισμούς της σκηνής του Καΐρου.

O Ziad Nawfal, βετεράνος Λιβανέζος ραδιοφωνικός παραγωγός, ιδρυτής του μουσικού φεστιβάλ Irtijal της Βηρυτού, αλλά και του label Ruptured, θα μας εισάγει στην ηλεκτρονική και πειραματική σκηνή της Βηρυτού και της Μέσης Ανατολής.

H μουσικός και θερεμινίστρια από τη Θεσσαλονίκη May Roosevelt επανεπισκέπτεται το βιβλίο του Ιουλίου Βερν «Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες» και, ακολουθώντας την πορεία των ηρώων του βιβλίου, ανακαλύπτει τοπικές μουσικές από το χτες και το σήμερα με αφορμή το ταξίδι τους.

Αύριο, Τρίτη 3 Νοεμβρίου θα φιλοξενήσει μια 24ωρη θεματική εκδήλωση για τις αμερικανικές προεδρικές εκλογές.

Ιδού το πρόγραμμά του:

Δευτέρα
Traveling Without Moving / Phill Niblock (R)
08:00 - 12:00
Black Athena
12:01 - 14:00
Archipelago w/ Christopher C. King
14:00 - 15:00
a rush and a push and the land is ours w/ breakin' moves
15:00 - 16:00
Chain Reaktion w/ S.T.M.C.
16:00 - 17:00
Hardcore Will Never Die, But You Will w/ DJ Not I
17:00 - 18:00
Ice_Eyes
18:00 - 19:00
Fantasia w/ Nelson Gomes
19:00 - 20:00
Teranga Beat
20:00 - 21:00
AΣΣΤΥΤΕΚΚ
21:00 - 22:00
DJ Plead
22:00 - 23:00
Haunted Dance
23:00 - 00:00

Τρίτη
Iliktronik / Middle Eastern and North African Electronic Music (R)
00:00 - 01:00
Traveling Without Moving / Ambient Tapes (R)
01:00 - 05:00
Traveling Without Moving / Ambient Tapes (R)
05:00 - 09:00
Carina / Indopersian ep. 1 (R)
09:00 - 10:00
Aris Retsos / Sophocles / Antigone (R)
10:00 - 11:00
Berceuse Heroique / From Toronto To New York
11:00 - 12:00
Black Athena
12:01 - 14:00
US Elections • Billboard 80's Magick
14:00 - 15:00
US Elections • Amerikkkas Most Wanted
15:00 - 16:00
US Elections w/ Alan Bishop
16:00 - 17:00
US Elections w/ Lo-Fi
17:00 - 18:00
US Elections w/ Optimo
18:00 - 20:00
US Elections • Turn On with Jesus w/ Breakin' Moves
20:00 - 21:00
US Elections w/ Jay Glass Dubs
21:00 - 22:00
US Elections • US Hardcore Punk 2016 to 2020 w/ Takis Zontiros
22:00 - 23:00
US Elections • The Boomer Years w/ Marina Gioti
23:00 - 00:00


Τετάρτη
US Elections w/ DJ Bwana
00:00 - 02:00
US Elections w/ Miracle Ingredient
02:00 - 03:00
US Elections w/ Voltnoi
03:00 - 05:00
US Elections • Detroit Special
05:00 - 06:00
US Elections w/ Ioannis Kotsonis
06:00 - 07:00
US Elections • Stars & Stripes of Corruption w/ Alex Zen
07:00 - 08:00
US Elections w/ Panos Hanjaras
08:00 - 09:00
US Elections • Make Your Transition
09:00 - 10:00
US Elections w/ S.T.M.C.
10:00 - 11:00
DJ Bwana / AmeGrecana (R)
11:00 - 12:00
Black Athena
12:01 - 14:00
Berceuse Héroïque w/ Kemal
14:00 - 16:00
She Was A Visitor w/ Katia
16:00 - 17:00
Enemies of the State
17:00 - 18:00
Zero Serotonin w/ Whystin
18:00 - 19:00
Stoicheion w/ Carina Obukhova • Aether
19:00 - 20:00
Moor Mother and Friends w/ Aquiles Navarro
20:00 - 21:00
Syrian Greek Youth Forum
21:00 - 22:00
in the night of the purple moon w/ breakin' moves
22:00 - 00:00


Πέμπτη
Takis Zontiros / Ata Carnet (R)
00:00 - 01:00
Jackson Allers / Beirut Groove Cllective VOL 1 (R)
01:00 - 03:00
Traveling Without Moving / La Monte Young Special (R)
03:00 - 07:00
Voltnoi / Muslimgauze Special (R)
07:00 - 08:00
Entropia Records / Greek & Middle Eastern Selections (R)
08:00 - 09:00
Carina / Indopersian ep. 2 (R)
09:00 - 10:00
Jackson Allers / Beirut Groove Cllective VOL 2 (R)
10:00 - 12:00
Black Athena
12:00 - 14:00
Global Ghetto w/ Maria Pappa
14:00 - 15:00
Cumbia Amazónica! w/ Agent Mo ep.1
15:00 - 16:00
Black Athena Evening Session w/ Jo
16:00 - 17:00
Hardcore Will Never Die, But You Will w/ DJ NOT I ep.2
17:00 - 19:00
The School of Infinite Rehearsals ep.1
19:00 - 20:00
Marwa Belhaj Youssef
20:00 - 21:00
Paramithias w/ Akis Chontasis
21:00 - 22:00
KAWRS
22:00 - 23:00
Japan Before WWII w/ Misuta Go
23:00 - 00:00


Παρασκευή
KEMAΛ | Sufferers
00:00 - 01:00
Deena Abdelwahed / Black Med
01:00 - 02:00
Bill Kouligas / Prusias On The Sea (R)
02:00 - 04:00
James Whipple (M.E.S.H.) | Samos Drain (R)
04:00 - 05:00
Muqata'a / Special mixtape for Movement Radio (R)
05:00 - 06:00
Nelson Gomes | Fantasia e o Escorpião Encantado (R)
06:00 - 07:00
Theofanis Avraam / Walking through the Mediterranean Plankton of Sound (R)
07:00 - 08:00
Kalas Liebfried / Ports In Transition (R)
08:00 - 09:00
Marios Visvikis / Hidden Strange Melodies in the Sky (R)
09:00 - 10:00
Marios Visvikis / Hidden Strange Melodies in the Sky (R)
10:00 - 11:00
Sufivn / The Lost Shaker Note, Sudan (R)
11:00 - 12:00
Black Athena
12:01 - 14:00
US Elections w/ Jay Glass Dubs (R)
14:00 - 15:00
Spirit Music w/ Jackson Allers
15:00 - 16:00
L'Italia guarda il cielo w/ DJ Bwana
16:00 - 17:00
Brown Atlantis Radio w/ Ayesha Hameed and Pablo Jose Ramirez Feat. Keyna Eleison
17:00 - 18:00
Bass Reflex Body w/ Quetempo
18:00 - 19:00
Kelman Duran
19:00 - 20:00
AΣTYTEKK w/ Lord Pusswhip
20:00 - 21:00
Deena Abdel
21:00 - 22:00
Crowd Control w/ Big Fat Lips
22:00 - 23:00
The Sonic Reader: Sheppard Lee by Simon Russell
23:00 - 00:00


Σάββατο
Nan Kolé / Gqom Oh! Special (R)
00:00 - 01:00
Dimitra Kousteridou / An Exile (R)
01:00 - 02:00
+970 / Sound Reflections of Palestinian Sand (R)
02:00 - 04:00
Quetempo / Nyege Nyege Tapes Special (R)
04:00 - 05:00
Voltnoi Brege / Exodus (R)
05:00 - 06:00
Hicham Chadly / Algeria Pop and Folk (R)
06:00 - 08:00
Rabih Beaini / Black Med (R)
08:00 - 09:00
Entropia Records / Black Birds Of Diaspora (R)
09:00 - 10:00
Agent Mo / Misirlou Encore (R)
10:00 - 11:00
Kareem Lofty / Black Med (R)
11:00 - 12:00
Sublime Frequencies / Once Upon A Time in the Levante (R)
12:00 - 13:00
LOFI 4 oct
13:00 - 14:00
Afrika Cassette w/ Tangal Beatz
14:00 - 15:00
Negasian Tapes w/ Yannis Iasonidis
15:00 - 16:00
Ivorian Community of Greece
16:00 - 17:00
Method To The Madness w/ Dimitri Papaioannou
17:00 - 19:00
Hollowed Water Music w/ Athanasios Argianas
19:00 - 20:00
Fondly Treated w/ Sofia Stergiou
20:00 - 21:00
Biorhythmic w/ Grace Ow
21:00 - 22:00
Atavistic Sonic Ethnography w/ Yannis Veslemes
22:00 - 23:00
US Elections • Detroit Special (R)
23:00 - 00:00


Κυριακή
Voltnoi / Greek New and Old Syth Wave (R)
00:00 - 01:00
Alex Zen / Greek Punk in the Socialist Years (R)
01:00 - 02:00
Msylma / Black Med (R)
02:00 - 03:00
Traveling Without Moving / Voltnoi plays ambient (R)
03:00 - 06:00
Traveling Without Moving / Berceuse Heroique
06:00 - 08:00
Entropia Records / A Trip To Beirut (R)
08:00 - 09:00
Agent Mo / Wanderlust (R)
09:00 - 11:00
Jay Glass Dubs / Xenitia (R)
11:00 - 12:00
Sundays in bed w/ Costis
12:00 - 14:00
US Elections w/ Panos Hanjaras (R)
14:00 - 15:00
Berceuse Héroïque w/ Kemal
15:00 - 17:00
Ruptured Music w/ Ziad Nawfal
17:00 - 18:00
US Elections • The Boomer Years w/ Marina Gioti (R)
18:00 - 19:00
Bill Kouligas
19:00 - 21:00
Sandwich Hemoklaar - El nadi el Yonani w/ Nashazphone
21:00 - 22:00
Hidden Faces in the sky w/Marios Visvikis
22:00 - 00:00



 

Στην ίδια κατηγορία