Radio - News

Ανανεωμένο Τρίτο Πρόγραμμα

18 Οκτωβρίου 2020

Δευτέρα βγαίνει με το νέο του πρόγραμμα.

»Το Τρίτο Πρόγραμμα με το νέο σχεδιασμό του» λένε οι συντελεστές του, «επιθυμεί να μοιραστεί ατόφια την υψηλή τέχνη της μουσικής και της λογοτεχνίας με το κοινό του, φιλοδοξώντας, παράλληλα, να το ανανεώσει προσεγγίζοντας νεότερες γενιές». Εύκολο να το λες, δύσκολο να το κάνεις ωστόσο.

Στόχοι τους:

1) Νέες παραγωγές «Θεάτρου στο Ραδιόφωνο».
2) Νέες παρουσιάσεις πορτρέτων σημαντικών σύγχρονων Ελλήνων συνθετών κλασικής μουσικής στη σειρά «Ο Συνθέτης της Εβδομάδας».
3) Εκπομπές σε συνεργασία με τα Μουσικά Σύνολα, όπου θα ηχογραφούνται έργα κλασικής μουσικής, κατόπιν παραγγελιών σε νέους Έλληνες συνθέτες.
4) Αναγνώσεις βιβλίων «Μορφών της Ελληνικής Γλώσσας»: «Εμείς και οι Φράγκοι» του Τσιφόρου με τον Δημήτρη Πιατά, ο «Διγενής» το μεσαιωνικό επικό ποίημα με τον Γιώργο Κοροπούλη, «Η Αλληλογραφία του Βαν Γκογκ» με τον Άρη Ρέτσο, «Χαρακτήρες» μια παράλληλη παρουσίαση των ιδίων ανθρώπινων χαρακτήρων όπως τους περιέγραψαν διαφορετικοί συγγραφείς με ομάδα ηθοποιών και αργότερα «Ο Αφρός των Ημερών» του Μπορίς Βιάν, «Η μεγίστη σημασία των βλακών εν τω συγχρόνω βίω» του Λεμπέση, ο «Σέρλοκ Χολμς σώζων τον Ελευθέριον Βενιζέλον” κ.α.
5) Ειδική εκπομπή για το Μιούζικαλ.
6) Ειδική εκπομπή για την Όπερα μέσα από το πρίσμα της Τραγωδίας
7) Η μετά από πολλά χρόνια επανένταξη της world music, στις πολυδιάστατες συνδέσεις της με την τζαζ, την πειραματική κλασική και την ηλεκτρονική μουσική με τον Γιώργο Μαρκάκη.
8) Η επανένταξη στο πρόγραμμα της εκπομπής «Αναζητώντας την Κυρία με τη Στρυχνίνη» του Χρίστου Παπαγεωργίου. Μια πολυαγαπημένη εκπομπή των τελευταίων χρόνων.

ΔΕΥΤΕΡΑ
07.00 - 08.00 Νικόλας Βιβλάκης
08.00 - 10.00 Γιώργος Φλωράκης
10.00 - 12.00 Διονύσης Μαλλούχος
12.00 - 13.00 Μ. Μωυσίδης / Στ. Αθανάσουλας
13.00 - 14.00 Χρίστος Παπαγεωργίου
14.00 - 15.00 Θεόδωρος Λούστας
15.00 - 17.00 Στέλιος Μούστος
17.00 - 18.00 Μπάμπης Καβροχωριανός
18.00 - 18.15 Γιώργος Κοροπούλης
18.15 - 18.30 Μουσικό διάλειμμα
18.30 - 19.00 Δημήτρης Πιατάς
19.00 - 20.00 Μιχάλης Μεσσήνης
20.00 - 20.10 Βάσια Χατζηγιαννάκη
20.10 - 21.05 Αφροδίτη Κοσμά
21.05 - 21.10 Μαρία Χατζάρα
21.10 - 22.30 Αλεξάνδρα Γιαλίνη
22.30 - 23.00 Εμμανουήλ Κουτσουρέλης
23.00 - 00.00 Δημήτρης Τρίκας
00.00 - 01.00 Γιώργος Μαρκάκης
01.00 - 07.00 Notturno

ΤΡΙΤΗ
07.00 - 08.00 Νικόλας Βιβλάκης
08.00 - 10.00 Γιώργος Φλωράκης
10.00 - 12.00 Διονύσης Μαλλούχος
12.00 - 13.00 Μ. Μωυσίδης / Στ. Αθανάσουλας
13.00 - 14.00 Γιάννης Φίλιας
14.00 - 15.00 Θεόδωρος Λούστας
15.00 - 17.00 Μιχάλης Μεσσήνης
17.00 - 18.00 Δημήτρης Τρίκας
18.00 - 18.30 Ένα αερόστατο γεμάτο μουσική
18.30 - 19.00 Δημήτρης Πιατάς
19.00 - 20.00 Τζουλιέττα Καρόρη
20.00 - 20.10 Βάσια Χατζηγιαννάκη
20.10 - 21.05 Αφροδίτη Κοσμά
21.05 - 21.10 Μαρία Χατζάρα
21.10 - 22.30 Αλεξάνδρα Γιαλίνη
22.30 - 23.00 Ευαγγελία Κουλιζάκη
23.00 - 00.00 Γιάννης Φίλιας
00.00 - 01.00 Εμμανουήλ Κουτσουρέλης
01.00 - 07.00 Notturno

ΤΕΤΑΡΤΗ
07.00 - 08.00 Νικόλας Βιβλάκης
08.00 - 10.00 Γιώργος Φλωράκης
10.00 - 12.00 Διονύσης Μαλλούχος / Τζουλιέττα Καρόρη
12.00 - 13.00 Μ. Μωυσίδης / Στ. Αθανάσουλας
13.00 - 14.00 Χρίστος Παπαγεωργίου
14.00 - 15.00 Θεόδωρος Λούστας
15.00 - 17.00 Μπάμπης Καβροχωριανός
17.00 - 18.00 Δημήτρης Τρίκας
18.00 - 18.15 Γιώργος Κοροπούλης
18.15 - 18.30 Μουσικό διάλειμμα
18.30 - 19.00 Δημήτρης Πιατάς
19.00 - 20.00 Στέλιος Μούστος
20.00 - 20.10 Βάσια Χατζηγιαννάκη
20.10 - 21.05 Κώστας Καναβούρης
21.05 - 21.10 Μαρία Χατζάρα
21.10 - 22.30 Λένια Ζαφειροπούλου
22.30 - 23.00 Εμμανουήλ Κουτσουρέλης
23.00 - 00.00 Θάνος Φουργιώτης
00.00 - 01.00 Γιώργος Μαρκάκης
01.00 - 07.00 Notturno

ΠΕΜΠΤΗ
07.00 - 08.00 Νικόλας Βιβλάκης
08.00 - 10.00 Γιώργος Φλωράκης
10.00 - 12.00 Διονύσης Μαλλούχος
12.00 - 13.00 Μ. Μωυσίδης / Στ. Αθανάσουλας
13.00 - 14.00 Γιάννης Φίλιας
14.00 - 15.00 Νίκος Ξανθούλης
15.00 - 17.00 Κάτια Καλλιτσουνάκη
17.00 - 18.00 Δημήτρης Τρίκας
18.00 - 18.30 Ένα αερόστατο γεμάτο μουσική
18.30 - 19.00 Δημήτρης Πιατάς
19.00 - 20.00 Τζουλιέττα Καρόρη
20.00 - 20.10 Βάσια Χατζηγιαννάκη
20.10 - 21.05 Αφροδίτη Κοσμά
21.05 - 21.10 Μαρία Χατζάρα
21.10 - 23.00 Αλεξάνδρα Γιαλίνη
23.00 - 00.00 Γιάννης Φίλιας
00.00 - 01.00 Εμμανουήλ Κουτσουρέλης
01.00 - 07.00 Notturno

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
07.00 - 08.00 Νικόλας Βιβλάκης
08.00 - 10.00 Γιώργος Φλωράκης
10.00 - 12.00 Διονύσης Μαλλούχος
12.00 - 13.00 Μ. Μωυσίδης / Στ. Αθανάσουλας
13.00 - 15.00 Χρίστος Παπαγεωργίου
15.00 - 17.00 Κάτια Καλλιτσουνάκη
17.00 - 18.00 Μπάμπης Καβροχωριανός
18.00 - 18.30 Απόστολος Διαμαντής
18.30 - 19.00 Δημήτρης Πιατάς
19.00 - 20.00 Στέλιος Μούστος
20.00 - 20.10 Βάσια Χατζηγιαννάκη
20.10 - 21.05 Κώστας Καναβούρης
21.05 - 21.10 Μαρία Χατζάρα
21.10 - 22.30 Αλεξάνδρα Γιαλίνη
22.30 - 23.00 Θάνος Σταθόπουλος
23.00 - 00.00 Δημήτρης Τρίκας
00.00 - 01.00 Εμμανουήλ Κουτσουρέλης
01.00 - 07.00 Notturno

ΣΑΒΒΑΤΟ
07.00 - 08.00 Ανδρέας Ρικάκης
08.00 - 09.00 Θεόδωρος Λούστας
09.00 - 10.00 Άννα Σακαλή
10.00 - 11.00 Νικόλας Βιβλάκης
11.00 - 12.00 Τζουλιέττα Καρόρη
12.00 - 13.00 Στέλιος Μούστος
13.00 - 14.30 Δαυίδ Ναχμίας
14.30 - 15.30 Κυριάκος Λουκάκος
15.30 - 16.00 Ένα αερόστατο γεμάτο μουσική
16.00 - 17.00 Μαρία Καλούδη
17.00 - 18.00 Κάτια Καλλιτσουνάκη
18.00 - 18.30 Μενέλαος Καραμαγγιώλης
18.30 - 19.00 Μαρία Χατζάρα
19.00 - 20.00 Κατερίνα Ζαχαροπούλου
20.00 - 21.00 Μάρκος Μωυσίδης
21.00 - 23.00 Γιάννης Φίλιας
23.00 - 00.00 Αφροδίτη Κοσμά
00.00 - 01.00 Νικόλας Βιβλάκης
01.00 - 07.00 Notturno

ΚΥΡΙΑΚΗ
07.00 - 08.00 Ανδρέας Ρικάκης
08.00 - 09.00 Θεόδωρος Λούστας
09.00 - 10.00 Άννα Σακαλή
10.00 - 11.00 Νικόλας Βιβλάκης
11.00 - 12.00 Τζουλιέττα Καρόρη
12.00 - 14.00 Στέλιος Μούστος
14.00 - 15.00 Δαυίδ Ναχμίας
15.00 - 16.00 Βάνα Πανορμίου
16.00 - 17.00 Γιάννης Ευστρατιάδης
17.00 - 18.00 Κάτια Καλλιτσουνάκη
18.00 - 19.00 Μενέλαος Καραμαγγιώλης
19.00 - 20.00 Δημήτρης Τρίκας
20.00 - 22.00 Γιάννης Φίλιας
22.00 - 00.00 Μάρα Καλούδη
00.00 - 01.00 Νικόλας Βιβλάκης
01.00 - 07.00 Notturno



 

Στην ίδια κατηγορία